Jak si ověřit pravost zlata

Jak zjistit pravost zlata doma nebo cestách? Kolik karátů má ryzí zlato? Jak poznat zlato když nemá punc? Lze koupit zlato, když nemá certifikát pravosti zlata? Kde si mohu ověřit pravost zlata? To jsou otázky, na které hledá odpovědi řada našich klientů.

Na úvod je třeba konstatovat, že dosáhnout 100% jistoty, je v domácím prostředí bez měřících přístrojů velmi obtížné. Při testování nám v mnoha ohledech pomohou fyzikální a chemické vlastnosti zlata. Z toho důvodu se nejlépe zjišťuje pravost u 24 karátového zlata.  Vlastnosti zlata jsou unikátní, a zejména vysoká hustota kovu je nenapodobitelná. Pokud tedy zjišťujeme pravost např. u zlaté mince, kde známe z oficiálních pramenů její přesné rozměry a váhu, tak je při dodržení všech parametrů, vysoká míra jistoty pravosti.

Jak poznat zlato

Jediný kov použitelný k výrobě padělků se shodnými parametry je wolfram, který má téměř stejnou hustotou kovu. Padělky mincí s využitím wolframu, které by měly shodné parametry s pravou mincí se prakticky nevyskytují, wolfram je také drahý, není kujný, tedy vyrobit wolframový plíšek, oplátovat ryzím zlatem a vyrazit přesnou repliku mince je náročné a drahé. Navíc paděláním mince i zjevně nedokonalým, se padělatel dopouští padělání zákonem uznaného platidla, tedy penězokazectví se všemi jeho trestními důsledky. Proto se perfektní padělky mincí s použitím zlata a wolframu prakticky nevyskytují.

Musí mít zlatá mince certifikát pravosti?

Mnoho majitelů zlata také u mincí hledá i certifikát pravosti, nebo puncovní značku, avšak marně. Běžné investiční mince se necertifikují. Tyto mají veškeré údaje o váze, ryzosti atd. přímo vyražené na minci a nemají číslo, které by dokázalo konkrétní minci spojit s certifikátem pravosti. Navíc jako státem uznané platidlo používají veškerou ochranu státu jako papírové peníze.

Certifikátem pravosti se opatřují zpravidla zlaté slitky, kdy tento certifikát vydává vždy výrobce, tedy rafinérie. Certifikáty obsahují kromě informací o ryzosti, váze apod., také číslo slitku shodné s číslem raženým přímo na slitku. U slitků s gramáží do 100 g je za certifikát považován plastový obal, ve kterém je slitek spolu s kartičkou s údaji zalisován. Vyšší gramáže slitku mají certifikát samostatný, a to v papírové podobě. Padělky slitků se vyskytují častěji než u mincí, jelikož paděláním produktu od soukromé společnosti – rafinérie, sebou nenese prakticky žádné riziko, plastový obal znesnadňuje kontrolu vážením a měřením rozměrů a nemá téměř žádné ochranné prvky. Je tedy poměrně snadné slitek napodobit.

Jak poznat pravé zlato? Nechte si pravost ověřit u expertů nejmodernějšími přístroji

ověření pravosti zlata

Jistotu pravosti zlata zaručí pouze odborník, který je vybavený přístroji na zjištění ryzosti zlata. Jako státní instituce k určení ryzosti kovů slouží Puncovní úřad ČR, který ale často používá destruktivní metody, aby zjistil ryzost kovu v celém objemu. Obchodníci s drahými kovy využívají spektrometry pracující na principu rentgenové fluorescenční spektroskopie, nebo přístroje na principu měření ultrazvukem či magnetického pole. Tyto metody a přístroje, s nimiž pracují, jsou nedestruktivní, není na překážku plastový obal a jsou dostatečně přesné.

Podle čeho určit pravost zlata šperku?

Výrobci šperků pracují s nižší ryzostí kovu, používají především 14 a 18 karátové zlato, s poměrem zlata 585/1000 a 750/1000. Pro označení ryzosti se zde užívají puncovní značky. Punc je vyražen přímo na výrok většinou s označením ryzosti. U šperků se používá k určení ryzosti a pravosti test roztokem Lučavky královské jako spolehlivého prostředku k určení pravosti zlata. Tento test, ale předpokládá obroušení povrchu výrobku na kameni, což nelze použít při zkoumání zatavených investičních slitků. Pokud by se tento test provedl u mincí, došlo by k poškození estetické a sběratelské hodnoty.

Jak je zřejmé, určení ryzosti zlata a samotné zjištění pravosti zlata není jednoduché. Doporučuji se vždy obracet na odborníky již při nákupu. Obchodník specializující se na obchod s cennými kovy, včetně zpětných výkupů, by měl disponovat potřebným zázemím,  přístrojovým vybavením a znalostmi pro spolehlivé určení pravosti zlata.

AURUMPRO | Aurotest | Zařízení na určení ryzosti

Autoři: Vít Běhal, Ing. Jaroslav Křůpala